Okolica Olszowa Success Fields

Olszowa leży na wschodnim skraju województwa opolskiego, w pięknej, pagórkowatej okolicy, mniej więcej w połowie drogi z Gliwic do Opola. Jest miejscowością atrakcyjną nie tylko pod względem inwestycyjnym, ale jest także ciekawa po względem turystycznym. Także jej okolica jest niezmiernie interesująca, co podnosi jej walory inwestycyjne. W samej miejscowości warto zobaczyć Park Miniatur Sakralnych, natomiast w bezpośredniej bliskości zobaczyć można tak ciekawe miejsca jak Góra Świętej Anny, Kamień Śląski, Toszek, Pławniowice czy też Kanał Gliwicki, będący jednym z najciekawszych obiektów inżynieryjnych tego typu w Polsce.

Olszowa, jako niewielka miejscowość położona tuż przy autostradzie A4 wyróżnia się dostępnością komunikacyjną, która czyni z niej znakomite miejsce do inwestowania. W zasięgu pół godzinnej jazdy samochodem mieszka około 3 mln ludzi, dzięki czemu Olszowa posiada znakomite zaplecze ludzkie, zarówno niewykwalifikowane, jak i inżynierskie i menadżerskie. Warto przy tym zaznaczyć, że tereny Górnego Śląska znane są z wysokiej kultury pracy, która ma tu swoje tradycje od kilkuset lat.

Świetna lokalizacja terenów inwestycyjnych Olszowa, w okolicy o ogromnym potencjale ludzkim i znakomitej dostępności komunikacyjnej predestynuje Olszową jako miejsce, gdzie warto inwestować. W zasięgu półtorej godziny drogi znajdują się cztery lotniska międzynarodowe (w tym jedno – Kraków-Balice – jest drugim co do wielkości w Polsce), a w promieniu 500 km – aż sześć europejskich stolic będących jednocześnie ważnymi ośrodkami przemysłowymi, handlowymi i kulturalnymi. Nic dziwnego, że Olszową wybrała na lokalizację centrum logistycznego tak znana firma jak FM Logistic, a w niedalekiej okolicy powstają dwa kolejne duże centra logistyczne.

Sama Olszowa pozornie niczym nie różni się od wielu innych, które możemy spotkać na Opolszczyźnie. W XIX wieku hrabia Andreas Renard von Gaschin wybudował tutaj stadninę i zajął się hodowlą koni wyścigowych. Stadnina funkcjonowała aż do końca lat 90. Obecnie na jej terenie, w zupełnie odnowionych pomieszczeniach znajduje się interesujący kompleks turystyczny, w którym wyróżnia się Park Miniatur Sakralnych. Główną atrakcją jest przepiękny ogród o powierzchni 20 000 metrów kwadratowych w którym znajduje się kilkanaście miniatur najbardziej znanych obiektów sakralnych na świecie. Oprócz tego w skład kompleksu turystycznego wchodzi dwupoziomowa restauracja, sala bankietowa i konferencyjna i ładnie urządzone pokoje gościnne. We wsi warto też zobaczyć piękny drewniany kościół z XVII wieku.

Kilka kilometrów na zachód od Olszowej teren podnosi się wyraźnie, tworząc rozległe wzniesienie góry Chełm, liczącej 400 m n. p.m. – jest to najwyższy punkt całej Wyżyny Śląskiej. Okolica ta, to jeden z najbardziej malowniczych zakątków Górnego Śląska (w skład którego wchodzi Opolszczyzna). Leży tutaj Góra Św. Anny – jedno z najsłynniejszych sanktuariów śląskich, a także teren związany z walkami w czasie Powstań Śląskich.

Sama góra była niegdyś czynnym wulkanem, natomiast miejscowe sanktuarium św. Anny tworzy gotycko-barokowy kościół św. Anny, zespół trzech kościółków i 37 kaplic kalwaryjskich. W 1921 r. u stóp Góry św. Anny uczestnicy III powstania śląskiego toczyli zacięty bój z Niemcami. W dawnym kamieniołomie w latach 30. XX w. Niemcy wykuli ogromny amfiteatr, który miał pomieścić 7 tys. osób.

Nieco dalej leży Kamień Śląski, która słynie przede wszystkim jako miejsce urodzenia św. Jacka, bł. Czesława i bł. Bronisławy. Oprócz rodziny Odrowążów, ważną rolę w dziejach Kamienia Śląskiego odegrały rodziny Strzałów, Larischów i Strachwitzów. Dbały one o rozwój i utrzymanie tutejszego zamku, który z czasem przybrał kształt i funkcję pałacową. II wojnę światową pałac przetrwał w stanie niemalże nienaruszonym. W 1958 r. majątek w Kamieniu Śląskim został zmilitaryzowany, a pałac przeznaczono na mieszkania dla wojska. W 1970 r., po uprzednim zniszczeniu, został on podpalony. W 1990 r. ruiny pałacu przekazano Diecezji Opolskiej, która obiekt pięknie odremontowała.

Jadąc w drugą stronę warto zajrzeć do małego śląskiego Toszka. Najważniejszy i najcenniejszy zabytek w mieście, cel wizyty turystów to dawny zamek Piastów śląskich. Łączy w sobie elementy gotyku i baroku. Właściwie do dnia dzisiejszego nie zachował się cały zamek, a jedynie jego fragmenty. Częściowo jest on udostępniony do zwiedzania, np. wieża zamkowa stanowi wspaniały punkt widokowy na szeroką okolicę. Ponadto w zamku mieści się stylowa restauracja oraz ośrodek kultury. Warto zobaczyć tu także barokowy kościół św. Katarzyny, a także schludny rynek z XIX-wiecznym ratuszem.

Na południe od miasteczka, w dolinie Kłodnicy leżą dwa sztuczne jeziora, nad którymi usadowiły się Pławniowice. Tutejszy pałac wraz z założeniem parkowym należy do najpiękniejszych rezydencji w całej południowej Polsce. Rezydencja wzniesiona została w stylu neomanieryzmu niderlandzkiego z elementami neogotyckimi, charakterystycznymi dla eklektycznego, romantycznego historyzmu. Do kompleksu pałacowo-parkowego prócz pałacu z kaplicą należą także zabudowania folwarczne, oficyna ze stajnią i wozownią oraz park.

Niedaleko pałacu przepływa Kłodnica i równolegle do niej biegnący Kanał Gliwicki – jeden z najciekawszych obiektów inżynieryjnych w Polsce, o dużych walorach zabytkowych. Jego budowę ukończono w 1939 roku, uruchomiono go w 1941 roku. Wykorzystywany głównie do transportu węgla. Długość wynosi 41,2 km, posiada 6 śluz, z których kilka ma charakter zabytków techniki. Maksymalna nośność statków 750 t. Część Kanału Gliwickiego stanowi stare koryto Kanału Kłodnickiego – jest on wykorzystywany nie tylko do regularnego transportu, ale także jako ciekawy wodny szlak turystyczny.

To tylko najbliżej Olszowy położone trakcje. A przecież także w zasięgu kilkudziesięciu kilometrów leży nad Odrą malownicze Opole, blisko stąd także to Gliwic z ciekawym śródmieściem, palmiarnią i słynną radiostacją. Będąc tutaj warto też zobaczyć nie tak daleko oddalony pałac w Mosznej – jeden z najbardziej malowniczych w kraju czy też Park Dinozaurów w Krasiejowie, zbudowany na miejscu gdzie faktycznie w starych wapieniach znaleziono ich kości.